Expected winners in uncontested Illinois races

November 3, 2010

Produced by Associated Press

The Associated Press is listing the following candidates as expected winners in uncontested state and county races.

^State Senate - District 1: Tony Munoz (i), Dem

^State Senate - District 4: Kimberly Lightford (i), Dem
 
^State Senate - District 13: Kwame Raoul (i), Dem
 
^State Senate - District 16: Jacqui Collins (i), Dem
 
^State Senate - District 37: Dale Risinger (i), GOP
 
^State Senate - District 46: David Koehler (i), Dem
 
^State House - District 1: Susana Mendoza (i), Dem
 
^State House - District 2: Edward Acevedo (i), Dem
 
^State House - District 3: Luis Arroyo (i), Dem
 
^State House - District 4: Cynthia Soto (i), Dem
 
^State House - District 5: Ken Dunkin (i), Dem
 
^State House - District 6: Esther Golar (i), Dem
 
^State House - District 8: La Shawn Ford (i), Dem
 
^State House - District 9: Arthur Turner (i), Dem
 
^State House - District 10: Annazette Collins (i), Dem
 
^State House - District 13: Gregory Harris (i), Dem
 
^State House - District 14: Harry Osterman (i), Dem
 
^State House - District 15: John D'Amico (i), Dem
 
^State House - District 16: Lou Lang (i), Dem
 
^State House - District 18: Robyn Gabel (i), Dem
 
^State House - District 20: Michael McAuliffe (i), GOP
 
^State House - District 21: Michael Zalewski (i), Dem
 
^State House - District 23: Daniel Burke (i), Dem
 
^State House - District 24: Lisa Hernandez (i), Dem
 
^State House - District 25: Barbara Flynn Currie (i), Dem
 
^State House - District 27: Monique Davis (i), Dem
 
^State House - District 28: Robert Rita (i), Dem
 
^State House - District 30: Will Davis (i), Dem
 
^State House - District 31: Mary Flowers (i), Dem
 
^State House - District 32: Andre Thapedi (i), Dem
 
^State House - District 33: Marlow Colvin (i), Dem
 
^State House - District 34: Connie Howard (i), Dem
 
^State House - District 38: Al Riley (i), Dem
 
^State House - District 40: Deborah Mell (i), Dem
 
^State House - District 52: Mark Beaubien (i), GOP
 
^State House - District 60: Rita Mayfield (i), Dem
 
^State House - District 70: Robert Pritchard (i), GOP
 
^State House - District 73: David Leitch (i), GOP
 
^State House - District 76: Frank Mautino (i), Dem
 
^State House - District 77: Skip Saviano (i), GOP
 
^State House - District 78: Camille Lilly (i), Dem
 
^State House - District 80: Anthony DeLuca (i), Dem
 
^State House - District 83: Linda Chapa LaVia (i), Dem
 
^State House - District 88: Dan Brady (i), GOP
 
^State House - District 93: Jil Tracy (i), GOP
 
^State House - District 97: Jim Watson (i), GOP
 
^State House - District 100: Rich Brauer (i), GOP
 
^State House - District 106: Keith Sommer (i), GOP
 
^State House - District 108: David Reis (i), GOP
 
^State House - District 111: Daniel Beiser (i), Dem
 
^State House - District 114: Eddie Lee Jackson (i), Dem
 
^State House - District 117: John Bradley (i), Dem
 
^State House - District 118: Brandon Phelps (i), Dem
 
^Appeals Court - 1-McNulty
James Epstein, Dem
 
^Appeals Court - 1-O'Malley
Aurelia Pucinski, Dem
 
^Appeals Court - 1-South
Mary Katherine Rochford, Dem
 
^Appeals Court - 2-Callum
Ann Jorgensen, GOP
 
^Appeals Court - 2-Gilleran-Johnson
Mary Schostok, GOP
 
^Appeals Court - 4-Cook
Thomas Appleton, GOP
 
^County Clerk - DuPage County
Gary King (i), GOP
 
^Sheriff - DuPage County
John Zaruba (i), GOP
 
^County Treasurer - DuPage County
Gwen Henry (i), GOP
 
^County Treasurer - Lake County
Robert Skidmore (i), GOP
 
^County Treasurer - McHenry County
William LeFew (i), GOP
 
^County Clerk - Will County
Nancy Schultz Voots (i), GOP
 
^County Clerk - Kendall County
Debbie Gillette (i), GOP
 
^County Treasurer - Kendall County
Jill Ferko (i), GOP